Élesztő Kertről
Az egészséges talajéletről.
ÉlesztőKert
Történetünkről és Filozófiánkról
Egyik őszi reggelen, amikor az első fagyok ideértek, kint dolgoztam, készítettem elő a kertet a téli alvásra. Mélyet szippantottam a levegőbe, és egy különleges illatot éreztem. A talajban élő élesztők illatát, ahogyan rajzottak és keresték téli menedéküket.
Az élesztő kert név így jött létre, amikor ez az őszi élmény megerősített a talajban lakó élet fontosságáról. Geográfusként tanultam a talajokról, szerepükről és kialakulásukról, de úgy érzem nem tanultunk eleget a talajban zajló biológiai folyamtokról. Ahogyan az ember bél flórája adja immunrendszerének egyik alapkövét, úgy a talajban élő mirobiológia adja a növények immunrendszerét. Ennek az elvnek megfelelően építjük meg kertjeinket, hogy hosszú távon támogatva legyenek a talajban az élőlények.
Másik lényege az ÉlesztőKert névenk, ami az ember körülölelő bioszférára vonatkozik. Olyan szemléttel építjük kertjeinket, ami minnél változatosabb élőhelyet ad a körülöttünk élő élőnyeknek, és ezzel biológiai sokféleséget támogatva és élettel telivé teszi azt a monokultúra helyett.
Táj-és környezetkutató Okleveles Geográfus, Permakultúra tervező, Aranykalászos gazda, Őstermelő
Baka Barnabás
2016-ban írtam meg mesterszakon a fenttartható mezőgazdaságról szakdolgozatomat. Emellett kezdtem el foglalkozni kertészkedéssel már 2014 környékén, mert úgy gondoltam, hogy a két dolog összekapcsolódik. Ahogyan tapasztaltam és tanultam egyre tisztábbá vált, hogy az embert nem választhatjuk el a természettől, és szerves részét kell képezzük környezetünknek. Minnél kissebb léptékben tudjuk művelni kertjeinket annál változatosabbak lehetnek. A sokféleségünkkel javítjuk saját túlélési esélyeinket és a körülöttünk lévő élővilág számára értékessé válunk.

Hosszútávú
Jövőképünk

Középtávú
Küldetésünk

Rövidtávú
Céljaink
